Kaygıyla Başa Çıkma

Kaygıyla Başa Çıkma

Kaygıyla Başa Çıkma

Bursa Psikolog sayfası olarak, kaygıyla başa çıkma konusundaki bu yazımızda kaygı bozukluğu nedir? ve kaygı bozukluğu belirtileri nedir? hakkında bilgilerimizi paylaşacağız. Kaygı, yaşam stres faktörleri tarafından daha da kötüleştirilir ve bir kişinin düşüncelerini, duygularını ve günlük işleyişini etkileyen karakteristik belirtilere sahiptir.

Kaygı Bozukluğu Nedir? Kaygıyla Başa Çıkma

Kaygı, hayatın normal bir parçasıdır ve bazı durumlarda yararlı olabilir. Malum, iş ve aile gibi hayatlarımızda sıkça endişeleniyoruz ve bu endişenin bu alanlarda iyi kararlar almamıza yardımcı olma potansiyeli var.

Bununla birlikte, endişe duygularının bu her gün endişelenmesinden daha karşı karşıya kalması mümkündür. Aşırı, kontrol edilemez veya mantıksız endişeler yaşıyorsanız ve bu endişeleri uzunca bir süre yaşıyorsanız, Genelleşmiş Anksiyete Bozukluğu olabilir. Bu durumda kaygıyla başa çıkma yolları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekebilir.

Endişelenmenizin kontrolünüz dışında olduğunu düşünüyorsanız ve onunla anlama ve ilgilenme konusunda biraz yardıma ihtiyacınız varsa endişe ve Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğuyla ilgili bu bilgiler yardımcı olabilir.

 

Kaygıyla Başetme Konusunda Kendinize Sormalısınız

Kaygıyla başa çıkma konusunda sıkça sormanız gereken sorular arasında aşağıdaki örnekleri bulabilirsiniz.

Kaygınız Makul mü?

Korktuğun şeyin gerçekten olması ihtimali var mı? Nasıl emin olabilirsin? Başka bir olası açıklama veya sonuç var mı? Uzak bir gelecekte, muhtemelen hiçbir şey hakkında bilgi edinemeyeceğiniz şeyler öngörmeye çalışıyor musunuz? Olursa, ne kadar önemli olacak? Bu endişeyi bir başkası nasıl görür?

Kaygıyla başa çıkma konusunda yararı var mı?

Kaygınızın bir dayanağı varsa, ancak şu anda yapabileceğiniz hiçbir şey yoksa, endişeyi kabul edip edemeyeceğinize bakın. Bu endişeler zor ve büyük görünebilir. Ancak “Bunu düşünmek için yapabileceğim hiçbir şey yok, yalnızca düşünmek beni daha da üzecektir” demeyi deneyin. Endişeyi kabul edeceğim ve şimdi başka bir şeyle meşgul olacağım ” diyebilirsiniz.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nedir?

Kaygı bozukluğu belirtileri nedir? yerinde duramamak, erken uyanmak ve yeniden uyuyamamak, geceleri uyamak istediğimiz hale uyuyamamak, göğsümde kelebek uçuyor gibi hissi, her an kötü birşey olacakmış gibi tedirgin, ansızın tedirginliği, kalp çarpıntısı, sık soluk alıp verme, derin iç çekmeler, mide bağırsak sorunları. . . gibi kaygı bozukluğu belirtillerini daha da uzatabiliriz. Belirtilerinden çok kaygıyla başa çıkma üzerinde durmak daha yararlı olabilir.

Kaygıyla başa çıkma konusunda, doğru yöntemler arasında en önemlisinin psikolojik çözüm yollarını aramak olduğunu ve bir uzman psikolog’tan destek almamız gerektiğini unutmayalım. Çünkü kaygı ve endişe  durumları enerjimizi ve yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. İş ve eşimizle ilgili olan yaşamımızı olumsuzlaştırır. Kaygıyla başa çıkma konusunda sizin isteğiniz burada önemli olmaktadır.

Kaygıyla Başa Çıkma Stratejisi Neler Olabilir?

  • Başlıca sorun olduğuna inandığınız şeyleri tam olarak yazın.
  • Olası çözümleri, hatta kötü olanları da yazın.
  • Her bir çözümü pratik açıdan düşünün.
  • En pratik çözümü seçin.
  • Bu çözümü nasıl taşıyacağınızı planlayın.
  • Uygulamaya başlayın

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Call Now Button