Cinsel Terapi

Uzman Klinik Psikolog Şahin UÇAR ile Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

cinsel terapi

Cinsel terapi, kadın ve erkeklerin sıklıkla yaşadığı cinsel sorunlar; erken boşalma, sertleşme bozukluğu, cinsel isteksizlik, vajinismus’tur. Çok görülen ama gizlenen cinsel sorunlar, bu terapiler yoluyla çözüme kavuşabilmektedir. Buna karşın cinsel sorunlarla ilgili başvuruların az olduğunu gözlemliyoruz. Çiftlerden birisinin cinsel sorunu olduğunda, bu durum her iki taraf için de sorun olabilmektedir. Cinsel danışmanlık ise bu sorunların giderilmesinde anahtar role sahiptir. Cinsel sorunlar, tüm kadınların ve tüm erkeklerin yaşadığı, ancak daha çok zamanla kendiliğinden iyileşmesi beklenmektedir. Bu durum cinsel sorunların kronikleşmesi anlamına da gelmektedir. Cinsel sorun yaşayan çiftlerin bu sorunu ertelemeden uzmanı ile görüşmeleri sağlıklı evlilik ve sağlıklı ilişki için vazgeçilmezdir.

Bu sayfada;

Cinsel Terapi

Cinsel terapi nedir? Erken boşalma, vajinismus, iktidarsızlık (sertleşme bozukluğu), cinsel isteksizlik ve diğer cinsel sorunların rehabilitasyonu amacıyla yapılan terapilerin genel adına denir. Çocukların cinsel gelişimi sürecinde yaşanan sorunlar cinsel danışmanlık sürecinde değerlendirilir. Ergenlerde cinsel gelişim özellikleri, gerek ergenlerle gerekse anne baba ile değerendirilebilir. Yetişkinlerde yaşanan cinsel sorunlar da gerek eşli olarak gerekse sadece cinsel sorunu yaşayan bireyle değerlendirilebilir. Cinsel sorunların sıklıkla yaşanmasının en önemli nedeni cinselliğin ayıplanarak öğrenilmesidir diyebiliriz.

Cinsel Terapi Eğitimi

“Cinsel terapi eğitimi”, ruh sağlığı profesyonellerinin cinsel problemlerle çalışma yaparken profesyonel yeteneklerini geliştirmeleri açısından bilmeleri gerekir. Malesef üniversitelerimizde cinsel problemlerin terapisi nasıl yapılır sorusuna cevap vercek düzeyde bir eğitim vermemekteler. Bu açıdan ruh sağlığı profesyonellerini destekleyen yurt içi ve yurt dışından sivil kurumların verdiği cinsel terapi eğitimi öne çıkmaktadır. Türkiye de cinsel terapi eğitimi veren bir sivil toplum kuruluşu olan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) büyük bir boşluğu doldurmaktadır. CİSED olarak, cinsel eğitimler ruh sağlığı profesyonellerine düzenli olarak verilmektedir.

cinsel terapi nedir

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi nedir? Cinsel sorunların çözümü yönünde yapılan terapilere denir. Cinsel danışmanlık merkezlerine başvurular en sık şu konularda yapılmaktadır; erken boşalma, vajinismus, cinsel isteksizlik, sertleşme bozukluğu, ağrılı cinsel ilişki, orgazm olamama sorunları denilebilir. Cinsel sorunlar en çok cinsel bilgilerimizin yanlışlığından kaynaklanmaktadır. Cinsel konularda ayıp, yasak, günah ve suç kavramlarının belirgin derecede önemli olduğunu görüyoruz. Primer cinsel sorunların dışında, ilişkilerde yaşanabilecek ten uyumsuzluğu, cinsel ilişki sıklığı, ilk cinsel ilişki sorunları, cinsellikle ilgili korku ve kaygılar, ilk gece korkusu, … gibi sorunlar da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Cinsel danışmanlık merkezlerine en sık başvurular yukarıdaki gibi konulardan oluşmaktadır. Cinsel konularda doğru kaynaklardan doğru cinsel bilgiler edinmeyi önermekteyiz. Cinsel terapi cinsel sağlık konularında diğer makaleleri okumak için tıklayın.

Call Now Button