Hipnoz ve Hipnoterapi

Hipnoz hipnoterapi, yüzyıllardır varlığını sürdüren bir yöntemdir. Eski yunandan mısır uygarlığına tüm uygarlıklarda izlerini görmek mümkündür. Tarih öncesi dönemlere değin hipnoz ile ilgili bilgilere ulaşabiliyoruz. Ancak Frans Anton Mesmer’ e kadar bilimsellikten uzak şekilde uygulanırdı. İlk defa Mesmer ile bilimsel bir hal aldı. Ancak Mesmer sonrasında bilimsel bir gözle incelendiğinde daha farklı bir gelişim sergilediği görülmektedir.

Yüzyıllar içinde zaman zaman popülerliğini kaybeden hipnoz, özellikle 2. Dünya savaşından sonra gelişmiş batı toplumları sağlık bakanlıkları tarafından önerilen tedavi yöntemi olarak belirlenmiştir. 2. Dünya savaşı sonrası özellikle travma yaşayan askerler olmak üzere geniş bir alanda kullanım imkanı bulmuştur.

Bu sayfada;

Bursa Hipnoz Hipnoterapi

Bursa hipnoz hipnoterapi. Ülkemizde, hipnozun gelişim süreci özellikle 1950 li yıllarda başladığını söyleyebiliriz. Bu yıllarda bir grup hekimin girişimi ve çabasıyla az sayıda uygulayıcı hipnozu başarılı şekilde uygulamışlardır. 1990 lı yıllarda ilk defa bir dernek çatısı altında birleşilmiştir. 2015 yılında sağlık bakanlığınca tanınmış ve tedavi yöntemi olarak tescil edilmiştir. Böylelikle Yasal olarak Hekim, diş hekimi ve Klinik Psikologların uygulaması amacıyla eğitimler ve sertifika düzenlenmesine dair yönetmelik yayınlamıştır.  Fazlasıyla gecikmiş bir karar olmakla birlikte olumlu bir adımdır. Çünkü hipnoz Hipnoterapi geniş bir kullanım alanına sahiptir. 1. basamak sağlık hizmetleri açısından düşünüldüğünde birçok ruhsal sorun henüz hastalık aşamasına gelmeden önleyici bir işlev görebilmektedir. Bu açıdan farmakolojik tedavilerin oluşturduğu maddi manevi problemler olmadan son derece olumlu sonuçlar almak mümkün olabilmektedir.

Hipnoz, yüzyıllar içinde farklı gelişim aşamalarından geçtiyse de birçok kullanım alanı olduğunu biliyoruz. Her yaştan çocuklar, ergenler ve yetişkinlere hipnoz uygulanabilir. Hipnoz hipnoterapi merkezinin ergenler ve yetişkinlerde çok geniş kullanım alanı var. Yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Toplumun büyük bir kısmına uygulama alanı vardır. Bursa hipnoz ve hipnoterapi merkezi olarak, hipnoz hakkında sık sorulan sorular ile ilgili yazıyı okumak için tıklayınız

hipnoz terapisi

Hipnoz Hipnoterapi Uygulanamayan Durumlar;

  • Psikoz grubu hastalar
  • Mental retardasyonlu bireyler
  • Alzheimer Parkinson
  • Sağır ve dilsizler.. gibi durumlar için hipnoz uygulaması yapılamamaktadır.

Hipnoz uygulaması birçok Psikolojik ve Psikiyatrik durum için oldukça olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bunun için doğru bir adreste ilgili uzman ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Hipnoz hipnoterapi, çocukların yaşadığı birçok problem konusunda oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Alt ıslatma, kardeş kıskançlığı, yemek yeme-me, davanış bozuklukları, ağlamalar, uykusuzluk, okul uyumu sorunları, karanlık korkusu ve diğer korkular, bu ve benzer durumlarda olduça olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Hipnoz hipnoterapi, her yaştan bireye uygulama alanı bulan bir yöntemdir. Cinsel sorunlardan, eğitim ve öğrenme sorunlarına, diş sıkma probleminden, doğal doğuma, toplumun büyük kesiminin yararlanacağı bir yöntemdir.

Call Now Button