Ergen Danışmanlığı

Uzman Klinik Psikolog Şahin UÇAR ile Ergen Psikolojisi ve Ergen Danışmanlığı

Ergen Danışmanlığı

Ergen danışmanlığı. ergenlik dönemi fiziksel değişimlerle başlayan beraberinde ruhsal, zihinsel, sosyal ve duygusal yönlerden de bir yığın değişmelerin olduğu bir dönemdir. Bu dönem beraberinde bazı çatışmaları getirebilmektedir. Puberty dönemi olarak da bilinen ergenlik dönemindeki değişimler “yetişkinliğe ilk adım” olarak bilinir. Çocukluk dönemi ile yetişkinlik dönemi arasındaki geçiş dönemidir. Ergenlik dönemi, bireyin çocukça tutumları ve davranışlarından yetişkinlik tutumları ve davranışlarına geçiş olarak da değerlendirilebilir. Ergenlik dönemi aynı zamanda cinsel kimlik özelliklerinin yerleştiği bir dönemdir.

Bu sayfada;

Ergen Danışmanlığı

Ergen danışmanlığı. Ergenlik, yetişkin rolüne psikolojik olarak ve bedensel olarak geçiş dönemidir. Delikanlılık olarak da isimlendirilen ergenlik döneminde sosyal olarak da gelişme ve değişme dönemidir. Bir grubun parçası olmak bu dönemde önem kazanır. Özellikle anne baba ve öğretmenlerle çatışma bu süreçte belirgindir. Çocuk denilirken artık ergen davranışları gösteren gençler otorite merkezleriyle yoğun çatışma yaşarlar. Akran ilişkileri ise belirgin olarak öne çıkar. Bu dönem çocukluk dönemine alıştırılan anne babayı belirgin şekilde şaşırtır. Bu dönemin önemli kriz merkezlerinden birisi de liselere giriş sınavı ve üniversite giriş sınavlarıdır.

ergen danışmanlığı

Ergenlik Dönemi Özellikleri

Ergenlik dönemi özellikleri. Çocukluk döneminin yavaş yavaş bitmesiyle ergenlik dönemi özellikleri belirmeye başlar. Ergen danışmanlığı sürecinde, ergenlik döneminde ruhsal, fiziksel ve sosyal değişiklikler aile rehberliğinin bir parçasıdır. Kız çocukları ve erkek çocuklarında ergenlik dönemi özellikleri farklılıklar gösterebilmektedir. Kadınlarda östrojen hormonu, erkeklerde ise testesteron hormonu salgılanmaya başlar. Ergenlik dönemindeki gençler, okuduğu kitaplardan, konuşma tarzına, sosyalizasyondan, hobilerine değin birçok yönden değişim ve gelişim gösterir. Ergenlik dönemine kız ve erkekler farklı yaşlarda girerler. Ergenlik dönemi 12 ile 20 yaş arası olarak kabul edilebilir. Ama yaş dönemleri farklı kültürler farklı coğrafyalarda farklılıklar gösterebilmektedir.

Ergenlik Dönemi Cinsel Gelişimi

Ergenlik dönemi cinsel gelişimi bedensel olarak gelişmelere paralel olarak gelişir. Östrojen ve testesteron hormonlarının salgılanmasıyla birlikte haz duygusunda artış görülür. Cinsel fantaziler ve cinsel düşüncelerle birlikte yetişkinlerin cinsel dürtülerine yakın hisler belirir. Ergenlerde mastürbasyon deneyimi ilk defa bu dönemde yaşanır. Ergenlik dönemi cinsel gelişimi özellikleri arasında cinsel organların gelişimi öne çıkmaktadır. Ergen psikolojisi içerikli diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.

Call Now Button