Bireysel Danışmanlık

Uzman Klinik Psikolog Şahin UÇAR ile Bireysel Danışmanlık, Psikoterapi

Bireysel Danışmanlık

Bireysel danışmanlık. Bireylerin kendi ruhsal sorunları konusunda terapist ile birlikte yaptıkları görüşmedir. Bireysel danışmanlık da temel amaç; kişinin yaşam kalitesini artırmaktır. Yaşam kalitesini bozan unsurlar çok farklı olabilmektedir. Yaşam kalitesi farklı boyutlardan oluşmaktadır. İş hayatında yaşanan sorunlar olabilmektedir. Eş hayatından kaynaklanan sorunlar olabilmektedir. Sosyal yaşamın içinden kaynaklanan sorunlar olabilmektedir. Ya da kişinin kendi iç dünyasından kaynaklanan sorunlar olabilmektedir.

bireysel-danismanlik

Bu sayfada;

Bireysel Psikoterapi / Bireysel Danışmanlık Nedir?

Bireysel danışmanlık nedir? Bireylerin kendi iç dünyalarında yaşadıkları sorunlar konusunda bireysel psikolojik danışmanlık görmeleri sürecidir. Tabi ki bu sorunların kaynağı farklı farlı olabilir. Bireysel psikoterapi ise daha derinlemesine irdelenen süreçtir denilebilir. Bireysel psikolojik danışmanlık sürecinde kişinin yaşadığı zorlukları birlikte aşmanın yolları aranır. Bireylerin hayatında yaşayabilecekleri korkular, endişeler, kaygılar, umutsuzluklar, karamsarlıklar, başarısızlıklar konuşulan konu başlığına örnekler olabilir.

Bireysel Danışmanlık Konuları

Bireysel danışmanlık konuları arasında ölüm korkusu, yalnızlık korkusu gibi korkular olabilmektedir. Umutsuzluk duygusu, karamsarlık duygusu, suçluluk duygusu, öfke duygusu ve diğer duygular olabilir. Panik atak, ya da depresif duygu durumu olabileceği gibi sınav kaygısı ya da çocuk psikolojisine dair konularda da olabilir. Ders çalışamama, dikkatini toplayamama, konsantrasyon sorunları da olabilir. Ya da boşanma sonrasında bireylerin yaşayabileceği sorunlar da bireysel psikolojik danışmanlık konuları arasındadır. Bireyin geçmişte yaşamış olduğu travmatik bir olayın bugünlere etkisi de bireysel psikoterapinin konuları arasındadır.

Bireysel Psikoterapide Kullanılan Yöntemler

Bireysel psikoterapide kullanılan yöntemler farklılaşabilmektedir. Değişik psikoterapi yöntemleri, EMDR, hipnoz ve hipnoterapi, EFT, Provakatif Teknikler ve daha buna benzer yöntemler kullanılabilir. Bireysel psikoterapide kullanılan yöntemler, kişilere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Hangi yöntemin uygulanacağına terapistin kendisi karar verir. Kimi zaman da seçenekler arasından danışmaya gelen kişiden tercih yapması istenebilir. Amaç kişinin yaşama uyumunu artırmak, yaşamında karşılaştığı sorunları gidermesinde destek olmaktır.

Bu çerçevede bireysel psikolojik danışmalık hizmetleri etik ilkeler doğrultusunda psikolojik değerlendirmelerden oluşmaktadır. Kurumumuz bünyesinde bireysel psikolojik danışmanlık hizmeti, Uzman Klinik Psikolog, Psikolog ve Uzman Psikolojik Danışman bulunmaktadır. Çocuk psikolojisi sorunlarında çocuk psikoloğu, ergenlik sorunları ve yetişkinlere dair psikolojik problemlere dayalı bireysel danışmanlık hizmetleri geniş bir yelpazede sunulmaktadır.

Call Now Button